Ajankohtaista, Uusin juttu

Julkaistu:

Tätä mieltä: Liika sääntely syö kasvun edellytyksiä

Tätä mieltä -palsta Puutarha&kauppa-lehden takasivulla antaa tilan ammattilaisten omalle äänelle. Ota yhteyttä toimitukseen, kun haluat muidenkin tietävän näkemyksesi mieltäsi liikuttavasta aiheesta.

Eurooppa tarvitsee kipeästi talouskasvua, investointeja ja kilpailukykyisiä yrityksiä. Ilman niitä ei synny työpaikkoja, verotuloja eikä hyvinvointia. Tavoite on selvä, mutta keinot eivät aina vie oikeaan suuntaan.

Viime vuosina uusia puutarha- ja kasvihuonealaa koskevia direktiivejä ja velvoitteita on tullut poikkeuksellisen tiheään tahtiin. Pakkaus- ja pakkausjätedirektiivi, PPWR, kuluttajalle suunnatun viestinnän uudet vaatimukset, EmpCo, energiatehokkuuteen liittyvät katselmukset ja energiahallintajärjestelmät sekä sähköinen kasvinsuojelun kirjanpito ovat vain muutamia esimerkkejä. 

Samanaikaisesti paine siirtyä yhä vastuullisempaan tuotantoon, kattavampaan raportointiin ja monimutkaisempiin laatujärjestelmiin kasvaa jatkuvasti.

Yksittäinen säädös on harvoin kohtuuton. Ongelma syntyy kokonaisuudesta. Kasvihuonealalla kilpailu on kovaa ja kansainvälistä, sillä kilpailemme luonnollisesti myös tuontia vastaan. 

Välillä onkin syytä pysähtyä pohtimaan, kohtaavatko tuontituotteet vastaavaa sääntelyä ja onko kilpailu aidosti reilua.

Raportointia, dokumentointia ja järjestelmiä rakennetaan kerros kerrokselta lisää – usein ilman, että ne tuovat suoraa lisäarvoa yrityksen tuotteeseen tai palveluun. Yritysten resurssit ovat rajalliset. Jokainen tunti, joka käytetään raportointiin, on pois tuotannon kehittämisestä, myynnistä ja innovoinnista. Jokainen uusi velvoite lisää kustannuksia, joita ei välttämättä voida siirtää hintoihin. 

Kuluttaja ei tätä näe. Kaupan hyllyllä päätös tehdään hinnan, laadun ja saatavuuden perusteella. Harva kysyy, kuinka monta raporttia tuotannon taustalla on täytetty tai millainen laadunhallintajärjestelmä yrityksellä on käytössä. Vielä harvempi on valmis maksamaan tässä markkinatilanteessa niistä lisää.

Tavoitteet sääntelyn taustalla ovat oikeita. Kestävä tuotanto, läpinäkyvyys ja kuluttajansuoja ovat asioita, joita harva kyseenalaistaa. Mutta jos keinot johtavat siihen, että yritysten kilpailukyky heikkenee ja tuotanto siirtyy muualle, vaikutus voi olla päinvastainen kuin tavoiteltiin.

Kirjoittaja on Kauppapuutarhaliitto ry:n toiminnanjohtajan sijainen ja kasvihuonetuotannon asiantuntija

lassi.remes@kauppapuutarhaliitto.fi

Uutiskirje

Liity 2000 tilaajan sisäpiiriin tilaamalla P&k:n uutiskirje.

Saat 18 kertaa vuodessa maistiaisia uusimmasta P&k-lehdestä.

Ajankohtaista

Sinua voisi kiinnostaa myös nämä artikkelit

Lisää artikkeleita
vuoden_asiantuntija

Asiantuntija Juha Näkkilä on myös Vuoden asiantuntija

Puutarha&kauppa-lehden vuotuinen Vuoden asiantuntija -tunnustus julkistettiin Lepaa-näyttelyssä. Tällä kertaa se myönnettiin Luonnonvarakeskuksen asiantuntijalle Juha Näkkilälle, joka on kirjoittanut lehteemme koko ...

erwinia-amylovora-16-annika-hollsten

Tarkkaile ja ilmoita tulipoltteen oireet

Tulipolte on Rosaceae-heimon kasvien tuhoisa bakteeritauti. Se on karanteenituhooja, jota ei saa päästää leviämään kasvintuotantoon tai ympäristöön. Taudin ehkäisemiseksi on tärkeää toimia nopeasti. Ruokaviraston tulipolte-ennusteen mukaan nyt on oikea aika tarkkailla tulipoltteen oireita lähes koko maassa.

nayttokuva-2026-07-30-kello-15-56-45

Suunnittele Lepaa-näyttelykäyntisi oppaan avulla jo nyt!

Puutarhan ammatilaisten vuoden huipputapahtuma on 13.–15. elokuuta Lepaalla. Suunnittele käyntisi jo etukäteen näyttelyoppaan avulla, sillä nähtävää on paljon!

img_0378

Erikoisviljelyä Harjavallassa

Kankaan tilalla tuotetaan monenlaisia kaaleja ja salaatteja sekä myös muita vihanneksia. Varhais- ja tärkkelysperuna sekä tattari ja gluteeniton kaura täydentävät erikoiskasvivalikoimaa.