Tapahtumat

Tarkista tiedot järjestäjältä kaikissa tapauksissa.

Jos sinulla on mielestäsi tälle palstalle sopiva, valtakunnallinen tai kansainvälinen ja kaikille avoin tapahtuma, niin lähetä siitä tiedot sähköpostilla pk.toimitus@hortimedia.fi.
Toimitus päättää julkaisemisesta.

2023 Pitkäaikaiset

23.3. –14.5. Keukenhof, Lisse, Hollanti, www.keukenhof.nl

14.4.–8.10. BUGA 23, Mannheim, Saksa, www.buga23.de

Tammikuu 

10.–12. De Groene Sectors Vakbeurs, Hardenberg, Hollanti, www. groenesector.nl

13. Nuutinpäivän glögit, Helsinki, www.vyl.fi

13.–15. Fruchtwelt Bodensee, Friedrichshafen, Saksa, www.fruchtwelt-bodensee.de

17–18. Tammiristeily, Turku, info@akers.fi

17.–18. Kukkaviljelijöiden Pakkaspäivät, www.kauppapuutarhaliitto.fi

17.–19. Sival, Angers, Ranska, www.sival-angers.com

20.–29. Green Week, Berliini, Saksa, www.gruenewoche.de

21.–22. Love me do -häämessut, Helsinki, www.lovemedo.fi

24.–27. IPM Essen, Essen, Saksa, www.ipm-essen.de

26. Tammiseminaari, Helsinki, www.hortonomienyhdistys.fi 

30.1.–1.2 Vihannesviljelijöiden Talvipäivät, www.kauppapuutarhaliitto.fi 

Helmikuu

3.–7. Christmasworld, Frankfurt an Main, Saksa, www.messefrankfurt.com

7.–8. Plantarium | Groen-Direkt, Hazerswoude-Dorp, Hollanti, www. plantariumgroendirekt.nl

8.–9. Viherpäivät ja Vihertekniikka, Jyväskylä, www. vyl.fi

8.–10. Fruitlogistica, Berliini, Saksa, www.fruitlogistica.com

14.–16. Horticontact, Gorinchem, Hollanti, www.horticontact.nl

14.–17. Biofach, Nürnberg, Saksa, www.biofach.de

16.–17. Pohjoisen Luomuseminaari, Kalajoki, www.proagriaoulu.fi

22.–24. MyPlant&Garden, Milano, Italia, www.myplantgarden.com

Maaliskuu

7. Florall, Waregem, Belgia, www.florall.be

8.–9. Taimistoviljelijöiden talvipäivät, www.taimistoviljelijät.fi

15.–19. Giardina, Zürich, Sveitsi, www.giardina.ch

24.–25. Abilymbics, Metz, Ranska, www.abilympics.com

24.–26. Piha&Puutarha, Turku, www.turunmessukeskus.fi

30.3.–2.4. Kevätmessut, Helsinki, www. messukeskus.com

30.3.–2.4. For Garden, Praha, Tsekki, www.for-garden.cz

31.3. Viherympäristöliiton liittokokous, Helsinki, www.vyl.fi

Huhtikuu

25.–27. Deutsche Baumpflegetage, Ausburg, Saksa, www.deutsche-baumpflegetage.de

26.–27. MedFel, Perpignan, Ranska, www.medfel.com

Toukokuu

3.–5. Macfrut, Rimini, Italia, www.macfrut.it

6.–7. Piha&Luonto, Tampere, www.pihajaluonto.fi

8.–11. Taitaja-kisat, Espoo, www.taitaja2023.fi

18.–20. London Landscaping Fair, Lontoo, Englanti, www.londonlandscapefair.com

20. Pohjois-Suomen Puutarhamessut, Ruukki, www.pohjoissuomenpuutarhamessut.fi

23.–27. RHS Chelsea Flower Show, Lontoo, Englanti, www.rhs.uk.org

Kesäkuu

13.–14. IPM Summer Edition, Essen, Saksa, www.ipm-summeredition.de

13.–15. Greentech, Amsterdam, Hollanti, www.greenterch.nl/amsterdam

13.–16. FlowerTrials, Hollanti/Saksa, www.flowertrials.com

18.–20. Demopark, Hörselberg, Saksa, www. demopark.de

18.–20. Spoga+Gafa, Köln, Saksa, www.spogagafa.com

27.–29. Glee, Birmingham, Englanti, www.gleebirmingham.com

Heinäkuu

4.–9. RHS Hampton Court Palace Garden Festival, East Molesey Englanti, www.rhs.uk.org

9. Avoimet puutarhat, koko maa, www.avoimetpuutarhat.fi

Elokuu

17.–19. Lepaa 2023, Hattula, www.lepaa.fi

xx.–xx. Puunhalausviikko, koko maa, www.vyl.fi

22.–26. Eurofleurs, Arboretum Volčji Potok, Slovenia, www.florint.org

26. Corso-Vollenhove, Vollenhove, Hollanti, www.corso-vollenhove.nl

30.8.–1.9. Nordisk Park Kongress, Helsinki, www.kaupunginpuutarhurienseura.fi

31.8.–2.9. Maxpo, Hyvinkää, www.maxpo.fi

31.8.–4.9. Internationale Gartenbaumesse, Tulln, Itävalta, www.messe-tulln.at

Syyskuu

4. Suomalaisen ruoan päivä, www.hyvaasuomesta.fi

5.–6. Four Oaks Tradeshow, Lower Withington, Englanti, www.fouroaks-tradeshow.com

5.–9. Euro Skills, Gdansk, Puola, www.euroskills2023.org 

7.–9. World Cup 2023, Manchester, Englanti, www. worldcup.interflora.co.uk

13.–17. Habitare, Helsinki, www.habitare.fi

18.–24. Huonekasviviikko, www.huonekasviseura.fi

20.–22. Flormart, Padova, Italia, www.flormart.it

26.–28. Elmia Garden&Park, Jöngköping, Ruotsi, www.elmia.se

Lokakuu

xx.–xx. Chrysanthema Fest, Lahr, Saksa, www.chrysanthema.de

20. Kansainvälinen maisemapäivä, www.syke.fi

Marraskuu

12.–18. Agritechnica, Hanover,  Saksa, www.agritechnica.com